Хто такі сопозичальники і поручителі

17.11.18

Деякі банки при оформленні окремих кредитів, можуть вимагати від клієнта, щоб в угоді брав участь поручитель і/або сопозичальник по кредиту. За участю гарантів фінансові структури більш охоче погоджуються надати кредит, розглядають таку угоду, як менш ризикову. Сопозичальник і поручитель - схожі поняття. Люди виступають гарантами повернення банку позикових коштів, але відрізняється сопозичальник від поручителя повноваженнями і обов'язками.

Права і обов'язки поручителя

Поручитель - це людина, що узяла на себе зобов'язання перед банком за виконання кредитоотримувачем своїх обов'язків перед фінансовою організацією - своєчасним погашенням банківського боргу.

Права:

 • При його участі позика може бути видана у більшій сумі, але доходи поручителя не впливають на розрахунок максимальної суми кредиту.
 • Може подати на позичальника до суду з метою повернення собі грошових коштів, які були внесені ним в рахунок оплати боргу позичальника.
 • Має право на частину спадку для відшкодування витрачених на погашення боргу коштів, якщо у позичальника немає спадкоємців. Якщо спадкоємці є, то відшкодування потрібно стягнути з спадкоємців через суд.

Обов'язки:

 • Платоспроможність має бути такою, щоб поручитель міг погасити кредит самостійно.
 • Підписує договір поручительства.
 • Якщо кредитоотримувач не може або відмовляється платити по зобов'язаннях, то банк має право зажадати відшкодування від поручителя, але тільки після винесення такої ухвали судом.

Поручитель не має ніяких прав на об'єкт кредитування і не має права користуватися кредитними коштами. Тому людина повинна розуміти ризики перед підписанням договору і детально вивчати свої права і обов'язки. Зараз такі угоди не особливо популярні, банки вважають за краще укладати договори із забезпеченням різного роду: рухоме і нерухоме майно.

Права і обов'язки сопозичальника

Сопозичальник - це людина, що несе відповідальність за погашення кредиту перед банком нарівні з кредитоотримувачем. Але у сопозичальника істотно більше прав і ширше обов'язок ніж у поручителем, оскільки він є рівноправним учасником. Зазвичай його притягають, якщо потрібно суму більшу, ніж кредитоотримувач може собі дозволити.

Права:

 • При його участі кредит може бути виданий на велику суму, а його доходи враховуються при розрахунку максимальної суми позики.
 • Доходи сопозичальника підсумовуються з доходами основного позичальника для отримання максимальної суми кредиту.
 • Має одночасно з позичальником права: може використати кредитні кошти, а якщо береться іпотека, то може користуватися і володіти придбаним майном з позичальником в долі, яка дорівнює його участі в погашенні позики.

Зобов'язання:

 • Підписує кредитний договір разом з основним позичальником, оскільки і відповідати по іпотечному або іншому договору учасники будуть разом.
 • Має рівні з позичальником обов'язки по отриманому кредиту, і, у разі припинення виплати позичальником боргу, без суду притягується до повернення позикових коштів кредиторові.

В якості гарантів по кредиту зазвичай виступають фізичні особи, солідарні з кредитоотримувачем громадяни, яким кредитоотримувач довіряє: родичі, близькі друзі. Зазвичай вистачає одного-двух осіб.

А якщо вам потрібна відносно невелика сума, до 25 000 грн., то простіше звернутися до онлайн-сервісу Loany, який впродовж 15-30 хвилин видасть грошові кошти без поручителів і довідки про доходи.


Послуги кредитування
bring friend